Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Ranunculo flammulae-Gratioletum Borhidi & Juhász 1985 (Savanyú iszaptársulás)
Savanyú talajú lápok árkaiban kialakuló igen érzékeny, reliktum jellegű, iszaplakó gyeptársulás, amely tavasszal hosszú ideig tartó, sekély elárasztás alatt álló, savanyú homoktalajon él. Laza szerkezetű gyep, amelyet a csetkákafajok törpezsombékjai alkotnak, s amelyek közeit amfibikus jellegű, a sekély elárasztást jól tűrő kúszó vagy indás növények töltik ki, olykor nagy borítást érve el. A virágos növények mellett fontos szerepet játszanak a mohák, gyakran tőzegmohák, amelyek képesek időben meghosszabbítani a termőhely vízellátását. Igen sérülékeny társulás, 1-2 szárazabb év után teljesen eltűnik, és csak több év alatt regenerálódik.
Szerkezetadó fajai a csetkákafajok: a domináns sűrű csetkáka (Eleocharis carniolica), az apró, a tojásdad és az egypelyvás csetkáka (E. acicularis, E. ovata és E. uniglumis). Jellemző fajai a gyakran kúszó békaboglárka (Ranunculus flammula), a heverő orbáncfű (Hypericum humifusum), a ritka és védett gázló (Hydrocotyle vulgaris) és a gyakran tömeges, gyepalkotó csikorgófű (Gratiola officinalis). A mohaszint gyakran dús, elérheti a 20–30%-os borítást, részben forráslápi mohákkal (Aulacomnium palustre, Drepanocladus sendtneri) és nemritkán tőzegmohákkal (Sphagnum palustre, Sph. platyphyllum).
DDt Belső-Somogy (Darányi Nagy-berek).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave