Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Polygono-Eleocharitetum ovatae Eggler 1933 (Keserűfüves csetkákás)
Természetes pionír társulás, amely valószínűleg a szubatlanti Eleocharito-Caricetum bohemicae (Klika 1935 em. Pietsch 1961) kontinentálisabb klímában kialakuló, gyomok által befolyásolt vikariáns változata. Nagyobb folyóink felső szakaszainak hullámterein, árterein visszamaradt kubikgödrökben, árkokban, ritkán magában a mederben alakul ki a víz visszahúzódása után, tartósan nedves körülmények között. Talajának nitrogéntartalma bőséges is lehet, de karbonát- és sófelhalmozódás nélkül.
A társulás növényzete fajgazdag, legtöbbször nagy összborítású. Uralkodó fajai a csetkákafajok, mint a tojásdad, a sűrű és az apró csetkáka (Eleocharis ovata, E. carniolica, E. acicularis), a törpekákák, mint a barna palka (Cyperus fuscus) és az iszapkáka (Dichostylis micheliana), továbbá a kis termetű szittyók (Juncus articulatus, J. bufonius, J. tenageia, J. capitatus). A társulás képét meghatározó keserűfűvek (Polygonum spp.) a vidrakeserűfű (P. amphibium) terresztris alakja, a borsos, a lapulevelű, a szelíd- és a baracklevelű keserűfű (P. hydropiper, P. lapathifolium, P. mite, P. persicaria). Hazánkban a Carex bohemica csak ritkán fordul elő ezekben az állományaikban. Egyéb jellegzetes fajai a torzsika boglárka (Ranunculus sceleratus), a henye pimpó (Potentilla supina) és az iszapsás (Carex viridula), különösen a f. pulchella.
Kialakulása tartós vízborításhoz és az élőhely szabadra kerülése után is nedves környezethez kötött. Mindkettő szükséges ahhoz, hogy az élőhely mineralogén feltöltődése némi organogén jelleget kapjon. Kezdeti stádiumaiban gazdag mohaflóra alakul ki.
A Tisza felső szakasza mentén elég gyakori, lejjebb ritka, a Dráva mentén és a Duna szigetközi szakaszán szórványos.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave