Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Dichostylido-Heleochloëtum alopecuroidis (Timár 1950) Pietsch 1973 (Tisza-vidéki bajuszfüves)
Természetes pionír jellegű azonális társulás, amely leggyakrabban a nagyobb folyók hullámterein található meg; árkokban, ártéri tavakban vagy azok partján alakul ki. A talaj kötöttebb, a bepárlódó vízből kiváló sók miatt gyakran karbonátos, de csak ritkán és kismértékben sós, kémhatása a nyolcas pH-értéket ritkán haladja meg. A kötött talaj miatt a víz nehezen felvehető, és a tavak gyors vízvesztése miatt a növények gyakran törpe növésűek és hamar virágzásnak indulnak. A növényzet mindamellett nagy borítású is lehet, de az egyes állományok nagyon fajszegények. A szélsőségesen szárazzá váló élőhelyeken a terresztris növényzet szukcessziója a Nanocyperion stádiumnál gyakran nem jut tovább.
A társulásban az iszapkáka (Dichostylis micheliana), a barna palka (Cyperus fuscus), a henye káka (Schoenoplectus supinus) és a csomós palka (Chlorocyperus glomeratus) uralkodhatnak, továbbá a szittyók mellett jellemzőek még az elfekvő hajtású füvek, mint a bajuszpázsitfajok (Heleochloa alopecuroides és H. schoenoides). Egyes állományokban jelentős lehet a vörös libatop törpe változatának (Chenopodium rubrum var. pusillum), és az iszapgyopárnak (Gnaphalium uliginosum) a borítása is.
A Tisza és mellékfolyóinak hullámterein és árterein, a kiszáradó gödrökben fordul elő, különösen a Tisza alsó és középső szakaszán eléggé gyakori.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave