Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Elatini-Lindernietum procumbentis Ubrizsy (1948) 1961 (Rizsföldi iszapfüves)
Azonális, természetes pionírokra és zavarástűrőkre egyaránt jellemző sajátosságokat mutató társulás, amely nagyobb kiterjedésben rizsföldeken, kisebb állományokat képezve pedig szántóföldek pangó vizes ekebarázdáiban, járműnyomokban alakul ki.
Fajösszetételét a kis termetű kétszikűek, az iszapfű (Lindernia procumbens), az iszaprojt (Limosella aquatica) és a domináns látonyafajok (Elatine triandra, E. alsinastrum, E. hungarica) határozzák meg. Mellettük hínárnövények (Lemna, Salvinia) és hídőrfajok játszanak nagyobb szerepet, míg a törpekákák (Eleocharis acicularis, E. palustris) szerepe alárendeltebb. A szikesedésre utaló fajok, mint pl. a karcsú bajuszpázsit (Heleochloa alopecuroides) vagy a zsióka (Bolboschoenus maritimus) többnyire hiányzanak, és ez elég jól megkülönbözteti a hasonló élőhelyeken kialakuló törpekákás társulástól (Eleochareto-Schoenoplectetum supini). Feltűnő vízipáfrányos szubasszociációját (marsiletosum quadrifoliae) a mételyfű (Marsilea quadrifolia) tömeges megjelenése jellemzi.
Különösen a tiszántúli rizsföldeken gyakori; kisebb kiterjedésű állományai az északi Alföldön és a Tiszántúl északi ártereinek szántott területein szórványosak.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave