Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


9. Eleochareto-Schoenoplectetum supini Soó & Ubrizsy 1948 (9. kép) (Törpekákás)
Természetes zavarástűrőnek tekinthető azonális társulás, melynek nagyobb állományai elsősorban rizsföldeken, kötöttebb, esetleg gyengén szikes talajokon alakulnak ki.
A társulás fajösszetétele gazdag, a nedvesebb, hínárokban gazdagabb rizsföldi iszapfüves társulással (Elatini-Lindernietum) szemben a mocsári növények (Phragmites, Typha angustifolia, Schoenoplectus lacustris, Juncus compressus, Alopecurus aequalis) játszanak benne nagyobb szerepet, és a törpekákák (Schoenoplectus supinus, Eleocharis acicularis, Pycreus flavescens, Chlorocyperus glomeratus) részaránya jóval nagyobb. A növényzet is sokkal sűrűbb, összborítása elérheti a 70–80%-ot.
Jellemző fajai az úszó hídőr (Alisma gramineum), a henye és a szúrós káka (Schoenoplectus supinus, S. mucronatus), a barna és a rizspalka (Cyperus fuscus, C. difformis) az apró és a szemcsés csetkáka (Eleocharis acicularis, E. mamillata), valamint a mételyfű (Marsilea quadrifolia). A szikesedés kezdeteit jelzi a karcsú bajuszfű (Heleochloa alopecuroides), a hernyópázsit (Beckmannia eruciformis) és a zsióka (Bolboschoenus maritimus) megjelenése.
A Általánosan elterjedt a nagyobb folyók, elsősorban a Tisza és mellékfolyóinak árterein, különösen a mentett oldal kiszáradó tavaiban, lapályokon és a tiszántúli rizsföldeken.
Törpekákás sziki mocsár (Eleochareto-Schoenoplectetum supini) mételyfüves (Marsilea quadrifolia) fáciese a Kunmadarasi pusztában.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave