Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Typhetum angustifoliae (Soó 1927) Pignatti 1953 (Keskenylevelű gyékényes)
Túlnyomóan sík- és dombvidéki növénytársulás, amely tavak, mélyebb árkok szublitorális zónájában, mezotróf–eutróf, tartósan vízborításos, pangó vizes élőhelyeken, általában szervesanyagtartalmú iszapon alkot állományokat. Iniciális állapotában ritkább, később sűrű, magas növésű (2,5 m) állományokat képez.
Domináns a keskenylevelű gyékény (Typha angustifolia). Gyakran jól fejlett lebegő hínár-szinúziumok alakulnak ki benne, amelynek fajai közt gyakoriak lehetnek a Chara-fajok, Lemna minor, L. trisulca, Utricularia vulgaris, sőt az Aldrovanda vesiculosa is.
A számára alkalmas élőhelyeken szórványosan az egész országban előfordul.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave