Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Thelypteridi-Typhetum angustifoliae Borhidi 1996 (Gyékényes ingóláp)
Túlnyomóan sík- és dombvidéki növénytársulás, amely disztróf tavak vagy lassan áramló vizek felszínén úszólápot alkot. A víz oxigénben szegény, tápanyagokban gazdag. Két- vagy háromszintes, gyengén záródó állományokat képez, amelyek felső szintjében a keskenylevelű gyékény (Typha angustifolia) lazább állománya, a középső szintben a mocsári tőzegpáfrány (Thelypteris palustris) uralkodik.
Jellemző, de ritka fajai a szíveslevelű hídőr (Caldesia parnassifolia), az úszóláp-szigeteket övező tőzegeper (Comarum palustre), a Velencei-tavi lápon a hagymaburok (Liparis loeselii). A keskenylevelű gyékényestől jól megkülönbözteti a dárdás nádtippan (Calamagrostis canescens) előfordulása is. A mohaszintben tőzegmoha- (Sphagnum) fajok is megjelenhetnek.
DDt (Baláta-tó), A (Velencei-tó, Kállósemlyén), DK (Balaton-felvidék: Fekete-hegy). Ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave