Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Cladietum marisci (Allorge 1922) Zobrist 1935 (11. kép) (Téli sásos)
Atlanti-mediterrán–közép-európai elterjedésű, sík- és dombvidéki (esetleg szubmontán) növénytársulás, amely többnyire mésztartalmú, oxigénben gazdag (talajvízforrások által táplált), oligo-mezotróf vagy mezotróf, viszonylag sekély vizekben jellemző, ahol a vízszintingadozás nem számottevő. Gyakran felhagyott tőzegbányákban telepedik meg, de természetes feltöltődési és átszivárgásos lápokon is megtalálható. Tipikus állományai magasak, igen sűrűk, nehezen járhatók. Iniciális és degradációs stádiumai ritkásabbak, alacsonyabbak, zsombékolók.
A domináns téli sás (Cladium mariscus) alkotta sűrű állományokba egyéb növényfaj alig képes behatolni. Szálanként még leggyakrabban a nád (Phragmites australis) fordul elő, amellyel néha vegyes állományokat alkot. Megjelennek a mocsári növényzet egyes elemei, így a réti füzény (Lythrum salicaria). Vastagabb tőzegen helyenként gyakori lehet a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris). A Balaton mellett, kissé alkalikus vizekben fejlődött ritkásabb állományaiban megtalálható a kormos csáté (Schoenus nigricans) és a tengerparti szittyó (Juncus maritimus). Iniciális stádiumaiban szerephez juthatnak még a lebegő hínár fajai (Utricularia vulgaris, Chara spp.) is.
Sűrű állományaiban a szervesanyagok felhalmozódása eléggé nagymérvű. A társulás fennmaradását elősegíti a sok elhalt levélmaradvány, amely egyéb fajok betelepülését még kedvező feltételek esetében is gátolja. Így amellett, hogy termőhelyének a fokozatos feltöltődése magassásosok (Magnocaricion), különösen a zsombéksásos (Caricetum elatae) megjelenésére vezet, kitartóbb állományai láprétekbe, különösen a csátés láprétbe (Junco obtusiflori-Schoenetum nigricantis) mennek át.
DDt (Balaton-vidék, Zala) szórványos, DK (Bakony), A (Kisalföld) igen ritka.
Téli sásos (Cladietum marisci) állomány a Duna partján, Gödnél.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave