Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Polygono-Bolboschoenetum Bodrogközy 1962 (Keserűfüves sziki kákás)
Azonális jellegű természetes társulás, amely az ártéri és hullámtéri árkokban és kubikokban alkot nagyobb állományokat, míg a holtágak és meanderek sekély vizű parti részein keskeny zónákat képez. A talaj nem szikes, de legtöbbször erősen kötött, amely a szárazra kerülő élőhelyeken ugyanúgy megnehezítheti a növények vízfelvételét, mint a magas sótartalmú szikes aljzat. Kétséges a társulásnak ebbe a sorozatba való sorolása, mert ugyan a társulás fiziognómiáját a sziki káka vagy zsióka (Bolboschoenus maritimus) határozza meg, amely 50–70 cm magas állományokat alkot, de rajta kívül szikesedésre utaló más faj a társulás állományaiban nem fordul elő. Szinte minden további faj, amely a társulás alkotásában részt vesz, kapcsolódik a Polygono-Bolboschoenetumot a vízparti zonációrendszerben körülvevő valamelyik sorozathoz, belülről a rögzült hínárhoz (Nuphar luteum, Potamogeton-fajok, de feltehetően maga a Polygonum amphibium is), kívülről a nádasokhoz (Glyceria maxima, Schoenoplectus lacustris, Oenanthe aquatica, Lythrum salicaria). A további fajok még távolabb állnak a szikes mocsarak jellemzőitől, igen gyakran a folyómedri ruderális, félruderális növényzetet (Bidentetalia) képviselik. A társulás fajszegény. A társulás élőhelyét hosszan tartóan, akár az egész vegetációs időszak alatt sekély víz borítja. A vízborítás megszűnése után a vidrakeserűfű (Polygonum amphibium) terresztris formát ölt. Számos félruderális, ruderális vagy esetleg réti faj ekkor csírázik, létrehozva a társulás alsó gyepszintjét.
A társulás inkább azonális, emellett szikes talajhoz nem kötődő jellege miatt várható, hogy nemcsak az eddig említett Felső- és Közép-Tisza menti élőhelyeiről (Tokaj, Tiszafüred) kerül elő, hanem a többi, nem is feltétlen nagyalföldi folyó megfelelő geomorfológiájú szakaszairól is.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave