Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Glycyrrhizo echinatae-Phalaroidetum (Timár 1947) Borhidi 2003 ass. nova hoc loco (Édesgyökeres pántlikafű-társulás)
Bas.: Scirpo-Phragmitetum Baldingera arundinacea facies (Timár 1947) Holotípus: Timár 1950. Annal. Biol. Univ. Debrecen I: 106. Tab. II. felv. Nr. 5. hoc loco.
A Tisza homokos-iszapos magas partjai mentén az édesgyökeres nádast váltja fel, és fokozatosan megy át a degradált füzesek siskanádas szedres aljnövényzetébe. Faji összetétele teljesen elüt a nyugati Phalaridion- társulásokétól, ugyanakkor ruderális befolyásoltságával és szikesedésre hajló karakterével jól jellemezhető szövetkezetként minősíthető. Jellemző fajai az uralkodó pántlikafű (Phalaroides arundinacea) mellett az édesgyökér (Glycyrrhiza echinata), a fényes kutyatej (Euphorbia lucida), az ágas békabuzogány (Sparganium erectum), a tavi káka (Schoenoplectus lacustris) és a mocsári lednek (Lathyrus palustris), továbbá a vízi hídőr (Alisma plantagoaquatica), a virágkáka (Butomus umbellatus), a réti füzény (Lythrum salicaria), a keser-édes csucsor (Solanum dulcamara), a hamvas szeder (Rubus caesius), a mezei aszat (Cirsium arvense) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
A A Tisza középső szakaszáról ismert és a Kőrösök vidékéről jelzett társulás.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave