Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Typho angustifoliae-Schoenoplectetum mucronati (Ubrizsy 1961) Borhidi 2003 ass. nova hoc loco (Szúrós kákás gyékényes)
Bas.: Scirpo-Phragmitetum typhetosum angustifoliae consoc. Typha angustifolia-Schoenoplectus mucronatus Ubrizsy 1961 (3d. §). Holotípus: Ubrizsy 1961. Acta Bot. Hung. 7: 196. Tab. felv. Nr. 2.
A társulás a rizsföldek árkaiban alakul ki, és onnan hatol be gyomtársulás gyanánt a rizsföldek mélyebben elárasztott területeire, lazább, szikesedő homokos-iszapos talajon.
A társulás gyérebb magas szintjét a keskenylevelű gyékény (Typha angustifolia) alkotja, a középmagas szintben a kakaslábfüvek (Echinochloa crus-galli, E. coarctata, E. phyllopogon) dominálnak, a növényzet fő tömegét kitevő alacsony gyepszintben pedig a káka- és csetkákafajok uralkodnak, elsősorban a szúrós káka (Schoeno-plectus mucronatus) és az apró csetkáka (Eleocharis acicularis), kisebb mértékben pedig a henye káka és a mocsári csetkáka (Schoenoplectus supinus, Eleocharis palustris). A szabadon maradó vizes foltokon részben lebegő, főleg azonban alámerült hínárnövények lépnek fel nagyobb tömegben, mint a kis tüskéshínár (Najas minor), a közönséges rence (Utricularia vulgaris), valamint Chara- és Cladophora-fajok.
A társulás szikes jellegét a zsióka (Bolboschoenus maritimus), a hernyópázsit (Beckmannia eruciformis), a keskenylevelű lórom (Rumex stenophyllus), a torzsika boglárka (Ranunculus sceleratus) és a Nostoc commune előfordulásai jelzik.
A A Tisza mindkét oldalán rizsvetésekben, egykor terjedőben levő veszélyes gyom jellegű törpekákás gyékényes társulás, mára a rizskultúrákkal együtt eltűnőfélben.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave