Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Veronico-Glycerietum notatae Soó 1973 corr. Borhidi 2001 (Fodros harmatkásás)
Bas.: Glycerietum plicatae Kovács M. 1962. non Kulczynski 1928. = Glycerietum notatae Kulczynski corr. Pott 1995. Syn.: Veronico-Glycerietum plicatae Soó 1971 (2b. §). Veronico-Glycerietum plicatae Soó 1973. Lektotípus: Kovács M. 1962 Acta Bot. Acad. Sci. Hung. 8: 127. Tab. 7. felv. Nr. 4.
Elsősorban hegyvidéki jellegű növénytársulás, amely viszonylag gyors sodrású, tiszta, hideg, enyhén savanyú vagy semleges kémhatású vizű hegyi patakok köves-kavicsos aljzatán telepedik meg, és ott alacsony növésű, laza állományokat hoz létre. A Közép-Európából jelzett állományok tápanyagban gazdag, eutrofizálódott, sőt olykor szennyezett vizekben élő fajszegény közösségek, amelyek mészben gazdag, iszapos aljzaton nőnek. Ilyen helyről készült a Glycerietum plicatae = Glycerietum notatae-társulás neotípus-felvétele is (Pott 1980, 1995).
Domináns a fodros harmatkása (Glyceria notata). Gyakori kísérője a mocsári nefelejcs (Myosotis palustris), a deréceveronika (Veronica beccabunga) és a keskenylevelű békakorsó (Sium erectum).
ÉK (Mátra, Zempléni-hg.), DK (Balaton-felvidék), DDt (Mecsek), NyDt (Őrség). Szórványos.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave