Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Glycerio notatae-Catabrosetum aquaticae Borhidi 2001 (Forrásperjés)
Syn.: Catabroso-Glycerietum plicatae Br.-Bl. 1949 (2b. §), Glycerio-Sparganietum neglecti sensu Kovács M. & Felföldy 1958, non Koch 1926.
Neotípus: Kovács, M. & Felföldy 1958. Annal. Biol. Tihany 25:144. Tab. 2. felv. Nr. 8.
Sík- és dombvidéki társulás, amely többnyire meszes aljzatú, tápanyagban gazdag, sekély vizű, áramló vagy időszakosan stagnáló, esetleg rövid időre kiszáradó patakok, árkok, tiszta vizű forráserek medrében vagy partján alakul ki, de megtelepedhet tőzeges területek lecsapoló árkaiban is. Megjelenését tekintve alacsony termetű nádasnak felel meg. Florisztikai összetételét a patakot kísérő kontakt társulások minősége (nádas, magassásos, láprét, gyomtársulás) jelentősen befolyásolhatja, ahonnan a kísérő elemek a patakmenti keskeny sávba könnyen behatolnak. Kétszintű társulás, amelynek felső szintjében a forrásperje (Catabrosa aquatica) uralkodik, állandó kísérői a fodros harmatkása (Glyceria notata), a keskenylevelű békakorsó (Berula erecta) és a mocsári orbáncfű (Hypericum tetrapterum), lazább alsó szintjében pedig a vízi veronikák (Veronica anagalloides, V. anagallis-aquatica, V. beccabunga) és a vízi menta (Mentha aquatica) jellegzetesek.
ÉK Zempléni-hg., Mátra, Cserhát, DK Balatonv., DDt Somogy, Mecsek, NyDt Őrség. Talán másutt is. Szórványos.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave