Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Caricetum elatae Koch 1926 (14. kép) (Zsombéksásos)
Síksági, mezotróf vagy mezotróf–eutróf vízű lápok feltöltődési zónájában előforduló társulás, tavak, holtágak parti zonációjának tagja. Szerkezetét a zsombéksás (Carex elata) zsombékjai határozzák meg, amelyek zavartalan kifejlődés esetén meglehetősen szabályos rendben sorakoznak, és a köztük levő vízzel borított semlyékekkel egy mozaikos szerkezetű társuláskomplexet alkotnak. A zsombékok oszlop alakúak, nálunk átlagosan 80–130 cm magasak, de erős vízszintingadozású, ősi láptavakban elérhetik a 1,5–2 m-es magasságot is. Talaja többnyire humuszban gazdag homok, amelyre gyakran vastag sástőzeg halmozódhat. A társulást szubatlanti–szubmediterrán elterjedésűnek tartják, amely Közép- és Kelet-Európában reliktum jelleggel fordul elő.
Domináns faja a zsombéksás (Carex elata), ezenkívül szinte mindig megtalálható a réti füzény (Lythrum salicaria), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris), a mocsári galaj (Galium palustre) és a vízi menta (Mentha aquatica). Egyes altípusait (többnyire szubasszociáció-szinten) olyan ritka, védett fajok jelzik, mint a Sphagnum platyphyllum, a tőzegeper (Comarum palustre), a gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa), a csőrös sás (C. rostrata), a vidrafű (Menyanthes trifoliata), a lápi nádtippan (Calamagrostis stricta), az északi sás (Carex hartmanii), a Buxbaum-sás (C. buxbaumii), a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), a mocsári aggófű (Senecio paludosus) stb.
M hazánkban a legjellemzőbb magassásos társulás. A (Nyír, ÉA, Dráva-völgy) elég gyakori, máshol szórványos. Dt gyakori, K ritka.
Zsombéksásos (Caricetum elatae) Inke mellett, a Dél-Dunántúlon.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave