Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Caricetum paniculatae Wangerin ex von Rochow 1951 (15. kép) (Bugás sásos)
Syn.: Caricetum paniculatae Wangerin 1916 (2b. §) Caricetum paniculatae-paradoxae Soó 1949 (29. §, 36. §). Caricetum paniculatae Hargitai 1942 (37. §).
Főleg domb- és hegyvidékek szubatlantikus elterjedésű növénytársulása, amelynek állományait főleg hegyi patakok lassú folyású szakaszain, források táplálta zsombék-lápokban és elláposodott, egykori folyómedrekben találjuk. Nyugaton gyakran égerlápok irtása nyomán, mint ún. pótló társulás „Ersatzgesellschaft” jön létre. Többnyire nyílt vizes vagy nádas jellegű (Phragmition) társulásokból alakul ki. Zsombéksásossal (Caricetum elatae) érintkezve a magasabb térszínt foglalja el. A Hargitai (1942) által a Zempléni-hegységből közölt Caricetum paniculatae-társulásról utóbb Siroki (1965) kimutatta, hogy a felvételek eredetileg valószínűleg Caricetum dianrae társulásra vonatkoznak, azért a különben prioritást érdemlő Hargitai-féle nevet, mint bizonytalant (37. §) el kellett vetni.
Kifejezetten magas és széles zsombékokkal jellemezhető zsombék-semlyék szerkezete van, amelyben a domináns bugás sás (Carex paniculata), uralkodik. Állományaiba a magassásosok fajai, így a zsombéksás (C. elata), réti füzény (Lythrum salicaria), vízmelléki csukóka (Scutellaria galericulata) társul, mellettük a zsombékokon számos nedves réti növény, mint az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), a mocsári zsurló (Equisetum palustre), a kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica), a lápi galaj (Galium uliginosum) és ritkán a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris) is előfordul.
A (Kis-A, Tt) igen ritka, ÉK, DK, DDt ritka.
A bugás sásos (Caricetum paniculatae) kora tavaszi zsombékjai Barcs mellett, a Nagyberekben.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave