Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Caricetum paradoxae Soó in Aszód 1935 (Rostostövű sásos)
A Caricetum elataehoz hasonlóan zsombékos vagy láprétszerű állományokat alkot, amelyeket főleg a boreális és kontinentális területeken találunk meg. Átlagosan térdmagasságú, széles állású zsombékokat alkot, állományai főleg a feltöltődő lápok vízborításos vagy legalábbis állandóan nedves, organogén, tápanyagban gazdag és többnyire mésztartalmú talajain fejlődnek ki. Síklápi komplexekben gyakran alkot kontakt társulást a hasonló növekedési formát mutató Carex paniculatával (innen Soó Caricetum paniculatae-paradoxae későbbi társulásneve 29. §), ahol ez a társulás inkább az árkok és mélyedések mélyebb vízeiben alkot állományokat.
A domináns rostostövű sást (Carex paradoxa) gyakran kíséri a zsombéksás (Carex elata) és a mocsári kocsord (Peucedanum palustre). A zsombékokon megtelepszik a mocsári lednek (Lathyrus palustris) is. Különösen a láprétszerű állományok fajgazdagok. Gyakori a mocsári gólyahír (Caltha palustris), a csermely aszat (Cirsium rivulare), a muharsás (Carex panicea), az iszapzsurló (Equisetum fluviatile), az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris) és a kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica). A semlyékekben jellemző a vidrafű (Menyanthes trifoliata). Szórványosan jelen lehetnek az üde láprétek (Caricion davallianae, C. rostratae) karakterfajai, így a lápi sás (Carex davalliana), a nagy szittyó (Juncus subnodulosus), a gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa), a csőrös sás (C. rostrata) stb.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave