Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Equiseto limosi-Caricetum rostratae Zumpfe 1929 (Csőrös sásos)
Boreális elterjedésű, Közép-Európában montán és szubalpin jellegű társulás, amely közepes magasságú, feltűnően szürkészöld, szőnyegszerű állományokat alkot, tápanyagokban viszonylag szegény síklápokon és kiszélesedő patakmedrekben. A Kárpátokban hegyi tavak szublitorális zónájában mint feltöltődési stádium szerepel.
Bizonytalan szüntaxonómiai helyzetű asszociáció, amelyet Dierssen (1982) nyomán többen a Caricion lasiocarpae-csoportban tárgyalnak, ami a fejlett mohaszinttel rendelkező, elárasztástól független, átmeneti lápokon növő állományok esetében helytállónak tűnik. A feltöltődő lápokon kialakuló, tartósabban vízzel borított, sűrű állományai viszont egyértelműen a magassásosokhoz (Magnocaricion) állnak közel. Lájer (in Borhidi & Sánta 1999) szerint túl tágan értelmezett társulásról van szó, amelyet (a gazdag európai felvételi anyag figyelembevételével) több asszociációra kellene bontani.
A csőrös sás (Carex rostrata) mellett mocsári (Phragmitetea) fajok, mint az iszapzsurló (Equisetum fluviatile), réti füzény (Lythrum salicaria), mocsári galaj (Galium palustre), vízi menta (Mentha aquatica) előfordulása jellemző. Mohaszintje hiányzik, vagy legalábbis szegényes.
A (Dráva-völgy, Nyír), NyDt (Őrség). Igen ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave