Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Caricetum elato-lasiocarpae Lájer 1997 (Gyapjasmagvú sásos zsombékos)
Lektotípus: Lájer, K. Kitaibelia II. 1997. p. 111. Tab. 10. felv. Nr. 26. hoc loco.
Valószínűleg boreális jellegű társulás, amely, feltöltődő lápok mezotróf, az év legnagyobb részében vízzel borított élőhelyein fordul elő. Sűrű, szőnyegszerű állományokat alkot, helyenként a zsombéksás (Carex elata) kisebb csomóival, illetve elhalt zsombékok maradványaival. Közép-Európában a Carex lasiocarpa-társulás néven rangmegjelölés nélkül említett állományok egy része talán ide sorolható. Északon valószínűleg egyéb társulások helyettesítik.
A domináns gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa) diageotróp hajtásai (tarackjai) hálószerű szövedéket képeznek, amelynek réseiben csak kevés faj egyedei tudnak kifejlődni. Mellette konstans faj a zsombéksás (Carex elata), a réti füzény (Lythrum salicaria), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris) és a mocsári tisztesfű (Stachys palustris). A legtöbb állományban szórványosan jelen van az északi sás (Carex hartmanii) is. A társulás ritka, de jellemző mohája a Drepanocladus lycopodioides.
DDt (Bakonyalja: Nyirád). Igen ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave