Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Cicuto-Caricetum pseudocyperi Boer et Sissingh 1942 (Csomorikás villás sásos)
Nem rögzült talajon kialakuló, ingóláp jellegű társulás, amely főleg Észak- és Északnyugat-Európában elterjedt, a mezo–eutróf, vagy eutróf vizekben kisebb-nagyobb úszó szigeteket képez, vagy a nádasok nyílt víz felé néző szegélyén ingólápként jelenik meg. Szüntaxonómiai szempontból a nádasok és magassásosok között áll, egyes szerzők a Phragmition-csoportban tárgyalják.
Tipikus állományai háromszintűek, amelyekben domináns a villás sás (Carex pseudocyperus), és laza felső szintet képez a gyilkos csomorika (Cicuta virosa). Nyár végén, a gyilkos csomorika virágzása és a villás sás termésérése idején nagyon jellegzetes, harmonikus, festői látványt nyújtanak.
A két említett faj mellett gyakori a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), a réti füzény (Lythrum salicaria), az ebszőlőcsucsor (Solanum dulcamara) és a vízi peszérce (Lycopus europaeus). Gyakori fáciesalkotó lehet a tőzegpáfrány, ritkán a vidrafű (Menyanthes trifoliata) is. A Velencei-tónál talán ebben a társulásban fordult elő egykor a sárkánygyökér (Calla palustris).
A társulás tipikus állományai igen ritkák (Észak-Alföld), többnyire fragmentumok formájában, főként láptavak nádasainak belső szegélyében figyelhetők meg. A, ÉK, DDt ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave