Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Carici pseudocyperi-Menyanthetum Soó 1955 (Semlyéksásos)
Boreális-kontinentális jellegű, nálunk reliktum társulás, amely egy iniciális állapotban állandósult pionír zsombékláp, terjedelmes semlyékekkel. Állományai mezotróf vizekben tőzegiszapos aljzaton, erősen ingadozó vízállású, mély vizű semlyékekben találhatók, ahol a termőhely a szárazabb periódusban sem szárad ki teljesen. Balátová et al. (1993) azonosnak tartja az előző társulással, Pott (1995) Németországban külön társulásnak tekinti.
A ritkásan elhelyezkedő zsombékokat több sásfaj is alkothatja, így a zsombéksás (Carex elata), a rostostövű sás (Carex appropinquata), és a villás sás (Carex pseudocyperus), sőt a lápi nádtippan (Calamagrostis stricta) is. Szálanként jelen van a nád (Phragmites communis), a széleslevelű gyékény (Typha latifolia), a vízi hídőr (Alisma plantago-aquatica), a mocsári gólyahír (Caltha palustris), a vidrakeserűfű (Polygonum amphibium), a réti füzény (Lythrum salicaria), a mocsári galaj (Galium palustre). A semlyékekben a vidrafű (Menyanthes trifoliata) uralkodik.
A (Nyír: Bátorliget, Duna–Tisza köze). Állományai nagyrészt átalakultak. Láprétszerű, vidrafű (Menyanthes trifoliata) dominanciájú állományfoltok vannak az A (Kis-A, D–T köze) és DDt (Belső-Somogy) területén, amelyek valószínűleg nem ehhez a társuláshoz tartoznak. Igen ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave