Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Ludwigio-Caricetum pseudocyperi Borhidi & Járai-Komlódi (1959) in Borhidi 1996 (Dunántúli semlyéksásos)
A semlyéksásos (Carici-Menyanthetum) szubatlanti–szubmediterrán karakterű vikariáns társulása. A láptavak nádasainak szárazföld felőli szegélyén alakul ki, erősen ingadozó vízállás mellett, állandóan nedvesen maradó semlyékekkel. A társulás szerkezetét a sajátos vízjárás mellett a nagy mennyiségben felhalmozódó laza tőzeg és a gyakori vadjárás is stabilizálhatja. Az elhalt szerves anyag nagy részét valószínűleg nem ez a társulás termeli, hanem a szomszédos, sűrűbb növésű társulásokból uszadék formájában kerül ide.
A zsombéksás (Carex elata) ritkásan elhelyezkedő zsombékjai közti semlyékeket a konstans villás sás (Carex pseudocyperus) foglalja el, magas vízállás esetén azonban felúszik. A zsombékokon megjelennek a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), a vízi peszérce (Lycopus europaeus), a dárdás nádtippan (Calamagrostis canescens), a torzsikaboglárka (Ranunculus sceleratus), a mocsári galaj (Galium palustre), továbbá a rekettyefűz (Salix cinerea) kis termetű példányai is. Az év legnagyobb részében vízzel borított semlyékekben szinte mindig megtalálható az apró békalencse (Lemna minor), a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza), az úszó békaszőlő (Potamogeton natans), a békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae), a vidrakeserűfű (Polygonum amphibium) és a mételykóró (Oenanthe aquatica). A tóalma (Ludwigia palustris), valamint a szíveslevelű hídőr (Caldesia parnassifolia) tömeges megjelenése a víz visszahúzódása után válik kifejezetté.
DDt (Belső-Somogy: Baláta-tó, Szulok). Igen ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave