Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Caricetum acutiformis Eggler 1933 (16. kép) (Mocsári sásos)
Syn.: Caricetum acutiformis-ripariae Soó 1947 p. maj. p. (29. §).
Tavak, holtágak feltöltődése során megjelenő sásrét jellegű társulás, szubatlanti–szubmediterrán elterjedéssel. Pangó vizes körülmények között élő állományai zsombékoló szerkezetet mutathatnak, – amiért egyes szerzők (pl. Balátová-Tulácková et al. 1993) a zsombékosok alcsoportjában (Caricenion rostratae) tárgyalják – leggyakrabban azonban szőnyegszerű állományokat alkot. Gyakran találjuk lápok vízlevezető árkainak disztróf vizű szakaszain. Termőhelyét a víz többnyire csak a téli-tavaszi időszakban borítja. Síkláp-tőzegen és ásványi üledéken egyaránt előfordul.
A domináns mocsári sás (Carex acutiformis) mellett a réti füzény (Lythrum salicaria) szerepel leggyakrabban. Nem ritka a parti sás (Carex riparia), sőt a Carex riparia x acutiformis előfordulása sem. Lápi jellegű állományaiban helyenként megjelenik a keskenylevelű gyapjúsás (Eriophorum angustifolium), a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), a nádi boglárka (Ranunculus lingua) és a lápi nádtippan (Calamagrostis neglecta) is.
M Az egész országban elterjedt. A Közép-hegységben ritka, az Alföldön és a Dunántúlon, különösen a lápmedencék lefolyásaiban gyakori.
Mocsári sásos (Caricetum acutiformis) magassásrétje Trizs mellett, az Aggteleki Nemzeti Parkban.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave