Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Caricetum gracilis Almquist 1929 (17. kép) (Éles sásos)
Non: Caricetum acutiformis-gracilis Soó 1927.
Szubkontinentális elterjedési tendenciát mutató, sík- és dombvidéki jellegű növénytársulás, nem azonos a kifejezetten hegyvidéki Caricetum acutiformis-gracilis Soó 1927 asszociációval. Folyó- és patakvölgyek mélyebb fekvésű árterein elterjedt. Jellemző, hogy a tavaszi sekély vízborítás nyáron visszahúzódik. A parti sásoshoz (Caricetum ripariae) és a hólyagos sásoshoz (Caricetum vesicariae) képest szárazabb, a bókoló sásosnál (Caricetum melanostachyae) többnyire kissé nedvesebb termőhelyet foglal el.
Általában sűrű, szőnyegszerű állományokat alkot.
A társulás viszonylag fajgazdag, mert sok mocsárréti elem is megjelenik benne. A domináns éles sás (Carex gracilis) mellett tipikus esetben csak szálanként fordul elő a mocsári sás (Carex acutiformis), a mocsári galaj (Galium palustre), a vízmelléki csukóka (Scutellaria galericulata) és a réti füzény (Lythrum salicaria). Különösen a kora tavaszi aspektusban feltűnő a gólyahír (Caltha palustris). Gyakori a kúszó boglárka (Ranunculus repens), a réti kakukkszegfű (Lychnis flos-cuculi) és a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia).
A Elég gyakori, a dombvidéken szórványos.
Parti sásos magassásrét (Galio palustris-Caricetum ripariae) virágzó mocsári nőszirommal, Erdőtelek környékén.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave