Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Caricetum vulpinae Soó 1927 (Rókasásos)
Többnyire alacsony, terpedt állású tövek laza, szőnyegszerű, sárgászöld állományaiból álló társulás, amely Európában inkább a déli területek sík- és dombvidékein elterjedt. Mocsárrétek rendszeresen elöntött mélyedéseiben, többnyire kis kiterjedésben található a Caricetum distichae és a Caricetum melanostachyae társulásokénál eutrófabb, olykor mérsékelten szennyezett termőhelyeken.
A domináns rókasás (Carex vulpina) és a magassásosok szokásos fajai (pl. Galium palustre) mellett nagy szerephez jutnak a mocsárréti elemek, így a tarackos tippan (Agrostis stolonifera), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), a mocsári gólyahír (Caltha palustris) és a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia). Gyakori a mocsári csetkáka (Eleocharis palustris) is. Külön szubasszociácót képviselnek a berki sás (Carex otrubae) dominanciájú állományok (Caricetum vulpinae caricetosum otrubae Lájer 2002), amelyek közepesen magas állományokat alkotnak a mocsárrétek időszakosan vízállásos mélyedéseiben. Ennek megfelelően a nádasokra jellemző növények jelennek meg differenciális fajokként: a lándzsás hídőr (Alisma lanceolatum), a sárga nőszirom (Iris pseudacorus), a fekete nadálytő (Symphytum officinale), a vízi gamandor (Teucrium scordium).
Az Alföldön elég gyakori, a domb- és hegyvidéken szórványos.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave