Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Cardaminetum amarae Br.-Bl. 1925 (Kakukktormás forrásgyep)
Kárpát-pannoniai jellegű domb- és hegyvidéki (ritkán alföldperemi) társulás, amely a vulkanikus hegyvidék és az alpi nyúlványok hegylábi, völgyi, valamint a dunántúli dombság völgyeinek forrásos területein, a somogyi mészmentes homokon, általában laza, szerves anyagban gazdag, tőzeges réti talajon alakul ki.
Tocsogós gyepszintje alig észrevehető a magasabb lágyszárú-szint takarása miatt. Tavasszal szembetűnők a veselke (Chrysosplenium alternifolium) aranyoszöld párnái, később a kifolyót kísérő magas termetű sásfélék, degradált helyeken a nagy csalán (Urtica dioica).
Az uralkodó keserű kakukktorma (Cardamine amara) mellett gyakori kodomináns a veselke (Chrysosplenium alternifolium), helyenként a posvány csillaghúr (Stellaria alsine). Fáciesalkotó az erdei káka (Scirpus sylvaticus), nyíltabb foltokon a lómenta (Mentha longifolia), a hegyi gólyahír (Caltha palustris subsp. laeta), a pikkelyes sás (Carex lepidocarpa). A termőhely zavartságát jelzi a békaszittyó (Juncus effusus) tömeges fellépése.
ÉK (szórványos: Zempléni-hg., Déli-Bükk, Mátra), NyDt (Vas, Zala), DDt (Somogy). A folyó által lesodort fragmentumai (Cardamine amara, Stellaria alsine) találhatók a Nagy-Duna menti fűzligetekben: A (Kis-A: Szigetköz).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave