Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Cardamino-Chrysosplenietum alternifolii Maas 1959 (Veselkés forrásgyep)
Andezit és riolit vulkáni vagy metamorf kőzeten, völgyi üledéken, szerves törmelékkel borított ásványos talajon, finom hordalékon, vízfolyásokkal finoman átszőtt termőhelyeken kialakuló pionír társulás. Összetétele a kakukktormás forráslápéhoz hasonló, de reliktum fajokban, különösen mohákban sokkal gazdagabb. Hazai elterjedése az előző társuláséhoz hasonló, de hegyvidéki jellege kifejezettebb. Gyakran északias kitettségű völgyfőkben, nyíltabb, sziklás környezetben találjuk állományait. Helyenként (pl. Magas-Börzsöny) jellemző a durvatörmelék mozgása és a hosszan tartó hótakaró.
Alacsony (20–30 cm magas) gyepje sokszor alig észrevehető az árnyékoló páfrányoktól és egyéb magaskórós növényektől. A veselkepárnák mellett jellemzők a mohapárnák, amelyek gyakran bevonják a köveket és a korhadó ágakat.
Domináns faj a veselke (Chrysosplenium alternifolium), helyenként az erdei nebáncsvirág (Impatiens noli-tangere), a kövek között tömeges lehet a magyar perje (Poa pannonica subsp. scabra), a zavart foltokon a nagy csalán (Urtica dioica) és a siskanád (Calamagrostis epigeios). A jellemző állandó fajok közül a páfrányok (Athyrium filix-femina, Cystopteris filix-fragilis, Dryopteris filix-mas stb.), az erdei madársóska (Oxalis acetosella), a párnákat alkotó lombos mohák (Pleurozium schreberi, Dicranum scoparium, Polytrichum formosum, Hylocomium splendens, Isothecium viviparum, Bryum rivulare), a vízben egy májmoha (Pellia fabbroniana) említendők. A Magas-Börzsönyben (a Csóványos alatt) a hegyi pajzsikához (Dryopteris assimilis) dealpin fajok is csatlakoznak, mint a havasi varázslófű (Circaea alpina) és a havasi ribizli (Ribes alpinum) (Simon in Borhidi & Sánta 1999).
ÉK (Zempléni-hg., Mátra, Magas-Börzsöny), NyDt (Vas, Zala), DDt (Somogy).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave