Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Montio-Bryetum schleicheri Br.-Bl. 1925 (Körtemohás forrásgyep)
Nálunk az Alpokalján, a Bükkben és a pest–budai források környékén fordul elő, mint hidegidőszaki reliktum, dealpin társulás. Agyagos vagy palás vízzáró réteg felett, lejtős kavicstakarón, völgyi üledéken átszüremlő hideg és tiszta vizű források környékén található, ahol a termőhelyet bővizű erecskék hálózzák be, amelyek között tocsogós, tőzeges kis terek alakulnak ki, s ezeket mohákból és virágos fajokból álló nedves, dús növényzet borítja be.
A társulás szerkezetét egy alacsony mohagyep és többnyire két lágyszárú-szint építi fel. A mohaszint domináns faja az aranybarna körtemoha (Bryum schleicheri), amelyet további kodomináns máj- és lombosmohafajok kísérnek. A táj képében a társulás mint a víztől csillogó aranyoszöld párnák gyepje jelenik meg az erdőszélek vagy lejtős rétek aljában.
Az uralkodó mohaszintet az uralkodó körtemoha mellett lombos- és tőzegmohák (pl. Brachythecium rivulare, Bryum pseudotriquetrum, Calliergonella cuspidata, Sphagnum contortum, S. subsecundum) és májmohafajok (pl. Marchantia polymorpha, Ricardia multifida, S. undulata), többségükben reliktum, montán elemek alkotják. A gyepszintben jellemző virágos faj a mocsári nefelejcs (Myosotis palustris), a mocsári aszat (Cirsium palustre) és az erdei káka (Scirpus sylvaticus), a szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana) és a kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica). Ritka védett faj a kereklevelű harmatfű (Drosera rotundifolia) és az osztrák zergevirág (Doronicum austriacum).
ÉK (Zempléni-hg., Bükk, Mátra?, Börzsöny?), NyDt (Őrség: Szőce, Vasi Hegyhát), A (Óbuda, Dunaharaszti–Soroksár).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave