Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Carici lepidocarpae-Cratoneuretum filicini Kovács & Felföldy 1960 corr. Soó 1971 (Meszes talajú forrásgyep)
Carici (flavae)-Cratoneuretum filicini Kovács & Felföldy 1958 nom. prov. (3b. §), Carici (flavae)-Cratoneuretum filicini Kovács & Felföldy 1960.
Magashegyvidéki hidegidőszaki reliktum jellegű társulás, amelynek eredete a jégkorszak végére tehető. Állományai főleg mészköves hegyvidékeink völgyi és hegylábi forrásai körül alakulnak ki, de előfordulhat mésztartalmú palákon, bazalton, sőt andeziten is. A forrásvíz minden esetben kalciumionokban gazdag kemény víz, ezért gyakori a mésztufa („travertino”) képződése, amely a nagy felületű mohapárnákon kiválik. A finom törmelékes aljzaton finom, sötét színű mohatőzeg jön létre, amelyen edényes növényfajok is megtelepednek. A lépcsőzetes rétegfejeken átbukó víz cseppjei csillogó burokként vonják be a sokszor függönyszerűen lecsüngő mohapárnákat. Jellemzők a pikkelyes sás (Carex lepidocarpa), és a széleslevelű gyapjúsás (Eriophorum latifolium) ritkás állományai, míg magát a társulást a lombosmohák (Cratoneuron commutatum, C. filicinum, Philonotis calcarea, Calliergonella cuspidata) és a májmoha (Pellia endiviifolia) sűrű gyepje alkotja. Gyakori kísérő a csermelyaszat (Cirsium rivulare), a lápi pitypang (Taraxacum palustre), a vízi menta (Mentha aquatica) és az acsalapú (Petasites hybridus). Andeziten és bazalton kialakult forráslápokban rajtuk kívül jellemző lehet a Chiloscyphus polyanthus, a Marchantia polymorpha, a Fissidens adianthoides és a Mnium undulatum.
ÉK (Bükk, pl. Szalajka-völgy), DK (Balatonv. pl. Pécsely-patak), az ÉK andezit hegységeiben (Zempléni-hg., Mátra, Börzsöny) fragmentális előfordulása lehetséges.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave