Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Caricetum lasiocarpae Osvald 1923 em. Dierssen 1982 (Gyapjasmagvú sásos láprét)
Európa hűvösebb területein található, a síkságoktól a hegyvidéki tájakig. Nálunk a campylietosum Dierßen 1982 szubasszociáció fordul elő. Általában szivárgó vizű, mésékelten savanyú, mezotróf élőhelyeken jellemző, ahol a felszíni vízborítás nem nagy, de a talaj egész évben nedves és hideg. Állományai láprét jellegűek, amelyek a hideg talaj miatt az év első felében igen lassan fejlődnek.
A domináns gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa) mellett nálunk állandó a zsombéksás (Carex elata), a muharsás (C. panicea), a kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica), a réti boglárka (Ranunculus acris), az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris) és a vízi menta (Mentha aquatica) is. Jellemző a meszes talajú üde láprétek (Caricion davallianae) fajainak előfordulása, mint a gyakori fehérmájvirág (Parnassia palustris), vagy a nálunk nagyon ritka mocsári kakastaréj (Pedicularis palustris). Több helyen nagy borítással jelenik meg a vidrafű (Menyanthes trifoliata). A mohafajok közül a Calliergonella cuspidata és a Campylium stellatum található leggyakrabban. Érdekes a Drepanocladus revolvens jelenléte.
A (Kis-A.: Marcal-medence). Egykor talán DK (Bakony). Nagyon ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave