Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Carici lasiocarpae-Sphagnetum Zólyomi 1931 (Gyapjasmagvú sásos tőzegmohás láprét)
Boreális, nálunk montán jellegű társulás, amely hazánkban az Alpok és Kárpátok előhegyein, valamint az Alföld északkeleti peremén fordul elő. Hidegidőszaki maradvány, amely reliktum lápok, lápszigetek peremén a zonáció legkülső tagjaként jelenik meg, mindig tőzegmoha-aljzaton. Az alapkőzet mésztelen, többnyire pala, vulkanikus kőzet vagy vályogos, agyagos ártéri üledék. Talaja friss Sphagnum-tőzeg.
A társulást kb 80. cm magas lágyszárú-szint alkotja, amelyben domináns a gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa), hosszú, vékony, ívesen hajló leveleivel. Összefüggő, dús mohaszintjét Sphagnum-, és Polytrichum-fajok alkotják.
Gyakoribb kísérő fajok a mocsári kocsord (Peucedanum palustre), a dárdás nádtippan (Calamagrostis canescens), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris), a molyhos nyír (Betula pubescens), a rezgőnyár (Populus tremula) csemetéi, amelyek a láp beerdősülésének előőrsei. Ebben a társulásban él a hazánkban kizárólag a csarodai lápokon található hidegidőszaki maradványfaj, a tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccos). További tömeges, védett fajok a tőzegmohák (Sphagnum recurvum, S. palustre), a vidrafű (Menyanthes trifoliata) és a molyhos nyír (Betula pubescens).
A (ÉA: Csarodai-lápok, Nyír: Szabolcsveresmart ?), ÉK (Bükk: Keleméri-lápok, Mátra: Síroki-láp), DDt (Bakonyalja, Belső-Somogy: Darány).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave