Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Caricetum rostratae Osvald 1923 em. Dierssen 1982 (Oligotróf semlyéktársulás)
Montán jellegű társulás, amely főleg a magasabb hegyvidék lápos területeinek peremi, vizes övében (az ún. „lagg” övezetben), kis tavacskák sekély, parti vizeiben fordul elő. Hazánkban is elsősorban a hegyvidéken található, de az Alpokalján az Őrségbe, a Nyírségben pedig az Alföldre is leereszkedik. Ökológiai igénye tág határok között változik, állományai a táplálékszegény oligotróf vizes termőhelyektől az eutrofizálódókig, a pH-viszonyokat illetően a savanyútól a mérsékelten savanyúig alakulhatnak ki. A láptavak növényzetének mélyebb részén, magassásos társulásokhoz kapcsolódva, leggyakrabban zsombékosok semlyékeiben tenyészik. Az év nagyobb részében víz (–50 cm) borítja. Általában laza – ritkás moha – és erőteljes gyepszint különíthető el, amelyben a domináns sások tölcséresen széthajló szárú polikormonokat alkotnak a sötétbarna-feketés tőzeges talajon.
Domináns fajai a csőrös sás (Carex rostrata) és a hólyagos sás (C. vesicaria), jellemző kísérők a békaboglárka (Ranunculus flammula), a réti füzény (Lythrum salicaria), a vidrafű (Menyanthes trifoliata), a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), a mocsári galaj (Galium palustre) és a békabuzogány (Sparganium erectum subsp. neglectum). A mohákat néhány, a magassásosokban is gyakori faj (Calliergonella cuspidata, Drepanocladus aduncus var. kneiffii, Amblystegium riparium) képviseli.
A (Nyír), ÉK (szórványos: Zempléni-hg., Tornai-hg., Bükk, Cserhát, Börzsöny), DK (szórványos: Pilis, Bakony), NyDt (Őrség).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave