Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Carici echinatae-Sphagnetum Soó 1954 (Csillagsásos tőzegmohás láprét)
Hazánkban a csoport legelterjedtebb társulása, kifejezetten montán jellegű szövetkezet, amelynek állományai a környező alpi–kárpáti térségből ereszkedtek le középhegységeink, illetve kivételesen az Alföld peremvidékének savanyú lápos területeire. Feltehetően a jégkorszak végétől folyamatosan itt élő reliktum társulás. Hegyvidéki termőhelyein az alapkőzet palás vagy vulkanikus kiömlési kőzet (főleg riolit), az Alföldön mészmentes, savanyú homok. Talaja többnyire láptőzeg, amely sás-tőzegmoha vagy sás-lombosmoha tőzegből áll, olykor savanyú réti talaj. A gyep túlnyomó részben alacsony (–40 cm magas), többnyire moha- és kettős lágyszárú-szinttel, amely sárgászöld, aranyoszöld foltok formájában jelentkezik a táj képében. Rendszerint gyapjúsásos lápréttel érintkezik, ritkábban a szintén reliktum füles füzes (Salicetum auritae) állományával.
Domináns faja a törpe zsombékokat alkotó töviskés sás (Carex echinata), kísérői a fekete sás (C. nigra = fusca), a tőzegmohák (Sphagnum recurvum, S. contortum, S. teres, S. palustre) és a lombosmohák (Climacium dendroides, Aulacomnium palustre). Jellemző fajai a széleslevelű ujjaskosbor (Dactylorrhiza majalis), a fehér májvirág (Parnassia palustris), és a szürkés sás (Carex canescens). Gyakori a mocsári aszat (Cirsium palustre) és a vérontófű (Potentilla erecta).
A (Nyír), ÉK (Zempléni-hg., Tornai-hg.: Keleméri-lápok, Mátra), NyDt (Őrség), DDt (D-Zala, Belső-Somogy), N (Sopron, Kőszeg, Vend-vidék).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave