Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Caricetum nigrae Braun 1915 (Fekete sásos láprét)
Bas.: Caricetum goodenowii Braun 1915.
Boreális jellegű, nagy elterjedésű társulás, amely nálunk rendkívül ritka jégkorszaki reliktumnak tekinthető. Hazai állományaink dombvidékeink 260–440 m magas térszínein találhatók, és a környező magashegységekből származnak. Termőhelyeit az Alpok harmad- és negyedidőszaki kavicsból, vályogból és löszből álló hordalékai alkotják a Vend-vidéken, a Grajka-völgy forráslápjainak közelében.
Uralkodó a szürkés sás (Carex canescens), egyszintű, szürkészöld gyepje, amelyet gyakran friss vizes erecskék táplálnak. Nálunk a fekete sás (C. nigra = fusca) állandó kísérő fajként jelentkezik a mocsári füzikével (Epilobium palustre) és a kereklevelű harmatfűvel (Drosera rotundifolia) együtt. Jellemző tőzegmohái a Sphagnum recurvum, a S. palustre és a S. subsecundum. Hasonló jellegű termőhelyen, de mérsékelten eutróf, Sphagnum nélküli mohatőzegen tenyészik kisebb állománya a Csereháton, a Rakaca-patak forrásvidékén.
ÉK (Zempléni-hg.: Mogyorós-tető, Cserehát: Rakaca-forrásvidék), N (Vend-vidék: Grajka-völgy).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave