Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Sphagno fallaci-Caricetum elatae Lájer 1998 (Tőzegmohás zsombéksásos)
Európában valószínűleg szubkontinentális jellegű elterjedést mutató, nálunk domb- és hegyvidéki karakterű növénytársulás, amelynek állományai főleg a vízrendszerek legfelső szakaszain, részben a vízválasztókon alakulnak ki. Fennmaradásukat nálunk főleg a megfelelő mennyiségű és eloszlású csapadék hiánya veszélyezteti, mivel a felszíni vizekből való vízutánpótlásuk korlátozott. Termőhelyükön a függőleges irányú vízszintingadozás is elég nagy, de rendszerint marad annyi tartalék víz a nyár végére, is hogy a Sphagnum-szint ne száradjon ki.
A társulásra jellemző, hogy a zsombéksás (Carex elata) zsombékjai közötti tereket összefüggő tőzegmohaszőnyeg foglalja el, amely jellegzetes úszó szintet képez, amely a vízállásnak megfelelően függőleges irányban elmozdulhat, és ily módon dinamikusan kapcsolódik a rögzített zsombékokhoz. Ez a struktúra a zsombékok és az úszó szint közötti vízterek elfolyását nagymértékben akadályozni tudja, ami fokozatos vízszintemelkedést eredményezhet.
A tőzegmohaszőnyeget elsősorban Sphagnum fallax, S. flexuosum és S. palustre alkotja, de S. cuspidatum, S. contortum, S. subsecundum és talán S. angustifolium is előfordul. Az úszó gyepben a nyúlánk sás (Carex elongata), valamint a békaszittyó (Juncus effusus) fiatal egyedei és a szemcsés csetkáka (Eleocharis mamillata) is megtelepszik.
NyDt (Kőszeg, Felső-Kemeneshát: Petőmihályfa, Őrség: Ispánk, Őrfalu). Nagyon ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave