Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Cladio marisci-Schoenetum nigricantis Soó 1930 (Téli sásos láprét)
Bas.: Schoenus nigricans-Cladium mariscus ass. Soó 1930, Syn.: Schoenetum mariscosum serrati Koch 1926. Cladio-Schoenetum Soó 1980.
Neotípus: Lájer, K.: Tilia VI: 194.1998 Tab. 23. Aufn. Nr. 1.
A magassásosokra emlékeztető megjelenésű kétszintű társulás, amelyben a téli sás (Cladium mariscus) magas zsombékjai és a kormos csáté (Schoenus nigricans) törpezsombékjai mozaikszerűen keverednek. Számos szerző (Koch, 1926, Kovács M.,1962, Soó 1964, Steiner in Grabherr et al. 1993) a csátés láprét szubasszociációjának tekinti, amely a nádasok (Phragmition) és az üde láprétek (Caricion davallianae) között áll. Általában mélyebb térszínen és lényegesen nedvesebb körülmények között, vastag, vízzel átitatott, meszes nád- és sástőzegen alakul ki.
Domináns társulásalkotó a 1,5 m magas felső szintben a névadó téli sás (Cladium mariscus), az alsó 20–60 cm magas második szintben pedig a kormos csáté (Schoenus nigricans). Jellemző, gyakori faj a mocsári kosbor (Orchis laxiflora subsp. palustris), a muharsás (Carex panicea), a vízi menta (Mentha aquatica), a réti füzény (Lythrum salicaria), a fehér tippan (Agrostis stolonifera), az érdes, apró termetű lápi galaj (Galium uliginosum), a fehérmájvirág (Parnassia palustris), az iszapsás (Carex oederi), és igen ritka semlyéknövényünk, a gázló (Hydrocotile vulgaris). Mohaszintje gyakorlatilag hiányzik, ritkán előfordulhatnak a Campylium stellatum párnái is.
A (Kis-A: Hanság, Győr; Dunav., D–T köze: Turján-vidék, Óbuda, Rákos, Mezőföld: Velencei-tó), DK (Balatonv.: Fonyódi-berek, Tapolcai-medence), NyDt (É-Zala).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave