Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Orchio-Schoenetum nigricantis (Allorge 1921) Oberd. 1957 (18. kép) (Csátés láprét)
Bas.: Junco obtusiflori-Schoenetum nigricantis Allorge 1921 p.p.
A nedves lápterületek egyik leggyakoribb, viszonylag nagy területet borító társulása. Európa sík- és dombvidékein elterjedt. Nálunk főleg a Kis- és Nagy-Alföld mentett ártéri és buckaközi völgyeinek homokos talaján, valamint a Dunántúl karsztvízfeltöréses medencéiben és völgytalpi rétlápjain fordul elő. Jellemzője az üde zöld szín, a tavaszi tocsogósság, a kormos csáté zsombékjai, a lágyszárú kísérők nagy száma, a mohák alárendelt szerepe.
Uralkodó faja a csomós tövű, kormos csáté (Schoenus nigricans), amelynek 20–30 cm magas törpe zsombékjai között kialakuló nedvesebb mikroterekben változatos, gazdag flóra fajai találnak élőhelyet, ritka reliktumok pedig menedéket. Igen ellenálló, konzervatív társulás, amelynek szerkezete még lecsapolás és degradáció esetén is sokáig megmarad. Moha- és két lágyszárú-szintre (-30, illetve 60 cm magas) tagolódik. Állandó fajai a nagy szittyó (Juncus subnodulosus), az illatos hagyma (Allium suaveolens) és a barna sás (Carex hostiana). Gyakori kísérő faj a halványkék ördögharaptafű (Succisa pratensis), az alacsony pozdor (Scorzonera humilis), a mocsári galaj (Galium palustre), orchideafajok mint a mocsári kosbor (Orchis laxiflora subsp. palustris), a hússzínű ujjaskosbor (Dactylorrhiza incarnata) és a lápi nyúlfarkfű (Sesleria uliginosa). Kiemelkedő értékei: a ritka reliktum, a lisztes kankalin (Primula farinosa subsp. alpigena) és a kipusztulóban levő, rovarfogó havasi hízóka (Pinguicula alpina).
A láprét kiszáradását és a tőzeg bomlását jelzi a kékperje uralkodóvá válása a felső gyepszintben. Ez a molinietosum szubasszociáció fajokban sokkal szegényebb, és mocsárréti elemek váltják fel a lápréti fajokat.
A (Kis-A: Hanság, Duna-völgy: Esztergom, Mezőföld: Sárrét, D–T köze: a Solti-sík), ÉK (Cserhát), DK (Balatonv.: Tapolcai- és Káli-medence, Aszófő), DDt (Bakonyalja), N (Sopron).
Csátés láprét (Orchio-Schoenetum nigricantis) mocsári kosborral (Orchis laxiflora subsp. palustris) Göd mellett.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave