Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Caricetum davallianae Dutoit 1924 (Sásláprét)
Közép- és Nyugat-Európa hegyvidékein általánosan elterjedt lápréti társulás, amely korábban nálunk is elég gyakori volt az Alföld peremén, a dombvidékek és előhegyek völgyeiben, magassásosok, mocsárrétek és forráslápok szélein, áramló talajvizű termőhelyeken, bázikus, tőzeges rétláptalajokon. Reliktum társulás, melynek fajgazdag állományai mára jelentősen megfogyatkoztak és elszegényedtek.
Az üdezöld, buja, tocsogós gyeptársulás jellemző törpezsombékos szerkezetét a lápi sás (Carex davalliana) csomói alakítják ki az összefüggő (–20 cm magas) alsó gyepszintben, ahol tömeges kísérője a muharsás (Carex panicea). A mintegy –60 cm magas, lazább szerkezetű felső gyepszint jellemző fajai a széleslevelű gyapjúsás (Eriophorum latifolium), a kékperje (Molinia hungarica) és helyenként a sárga sás (Carex flava). Állandó kísérőkként az üde láprétek jellemző fajai jelentkeznek (pl. Cirsium rivulare, C. canum, Potentilla erecta, Valeriana dioica, Sanguisorba officinalis). Jellemző fajai: a széleslevelű ujjaskosbor (Dactylorhiza majalis), a mocsári nőszőfű (Epipactis palustris), a posvány kakastaréj (Pedicularis palustris), a rovarevő, kék-virágú hízóka (Pinguicula vulgaris), a szibériai nőszirom (Iris sibirica) a kisvirágú pacsirtafű (Polygala amarella), a széleslevelű gyapjúsás (Eriophorum latifolium), a buglyos szegfű (Dianthus superbus), a fehér májvirág (Parnassia palustris) és a fehér zászpa (Veratrum album). A gazdag mohaszintet lombosmohák (Brachythecium mildeanum, B. rutabulum, Calliergonella cuspidata, Campylium polygamum, C. stellatum, Climacium dendroides, Drepanocladus aduncus) aranyló zöld párnái alkotják.
A (Kis-A., Mezőföld: Sárrét, D–T köze északi fele), ÉK (Nógrád–Gödöllői-dombok), DK (Vértes-hg., Vértesalja, Balatonv.), NyDt (Göcsej–Ny-Zala, Vas), DDt (Bakonyalja), N (Sopron).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave