Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Succiso-Molinietum hungaricae (Komlódi 1958) Soó 1969 corr. Borhidi 2001 (23. kép) (24. kép) (25. kép) (Pannóniai kékperjés rét)
A Succiso-Molinietum egy tipikusan pannóniai társulás igen változatos kialakulással, amit a ma ismert tizenkét – nagyrészt innen leírt – szubasszociációjának jelenléte bizonyít. A kékperjés láprétek elterjedési súlypontja Közép-Európára esik, innen nyúlik át Észak- és Délkelet-Európára. Wagner (1950) a kékperjés gyepek nyolc geográfiai variánsát (mediterrán, atlantikus, közép-európai montán, pannon, balti, szarmata, alpesi, illír) különítette el, amelyek legnagyobb részét eltérő fajkombinációik alapján ma önálló asszociációknak tekintenek.
A társulás termőhelye mészben többé-kevésbé gazdag, semleges vagy bázikus reakciójú, ritkábban enyhén savanyú, tőzeg- vagy réti talaj. A lecsapolt ősi árterek peremén kialakulnak enyhén szikesedő típusai is (festucetosum pseudovinae).
Nagy kiterjedésű állományai többszörös borításúak (>100%), kettős, magas gyepű lágyszárú-szinttel (felső 80–120 cm magas, alsó 30–50 cm magas) és moha szintje is többnyire jelentékeny borítású. A Succiso-Molinietum központi helyet foglal el a nedves területek szukcessziójában, sokirányú ökológiai és florisztikai kapcsolatokkal, amelyek a tizenkét szubasszociációban jutnak kifejezésre. Ezeket elsősorban a Molinia mellett a tömegesen fellépő kodomináns fajok alapján különböztetjük meg. A típust a társulásalkotó faj dominanciája jellemzi (molinietosum hungaricae). A schoenetosum és juncetosum subnodulosi az üde láprétek megfelelő társulásaiból kialakult átmenetek, a caricetosum hostianae és caricetosum panicea a Caricetum davallianae külöböző szubasszociációiból, a caricetosum nigrae a síkláprétekből végbement szukcessziók eredménye. A molinietosum arundinaceae a meszes láprét kisavanyodásának – pl. savas esők hatásának – következménye, és a Junco-Molinietum felé mutat. A tőzeg elbomlásának végső stádiumait jelentik a mezofil kaszálórétek felé mutató átmenetek, ilyenek az arrhenatheretosum, a poëtosum trivialis, a legeltetésre utaló caricetosum tomentosae és juncetosum effusi, és végül a hirtelen kiszáradást és legeltetést mutató szikesedő típus a festucetosum pseudovinae.
A társulás jellemző fajai a reliktum lisztes kankalin (Primula farinosa subsp. alpigena), a pókbangó (Ophrys sphecodes), a buglyos szegfű (Dianthus superbus), a lápi nyúlfarkfű (Sesleria uliginosa), a magyar lednek (Lathyrus pannonicus), a kígyónyelv (Ophioglossum vulgatum), a mocsári kosbor (Orchis laxiflora subsp. palustris), a kornistárnics (Gentiana pneumonanthe), a szibériai nőszirom (Iris sibirica), a fehér májvirág (Parnassia palustris), az illatos hagyma (Allium suaveolens), a gyapjúsások (Eriophorum latifolium, E. angustifolium) és a fehér zászpa (Veratrum album).
További nagy állandóságú fajok a vérontófű (Potentilla erecta), a fehér tippan (Agrostis stolonifera), a magyar imola (Centaurea pannonica), a szarvaskerep (Lotus corniculatus), a mocsári zsurló (Equisetum palustre), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), a réti boglárka (R. acris), a békalen (Linum catharticum) és a sziki cickafark (Achillea asplenifolia). A mohaszintet leginkább néhány lápréti elem (Bryum ventricosum, Calliergonella cuspidata, Campylium stellatum, C. polygamum, Drepanocladus aduncus) alkotja.
A (Kis-A, D–T, Mezőföld: Sárrét), ÉK (Tornai-karszt, Cserehát: Gödöllői-dv.), DK (Visegrádi-hg.: Pilis, Naszály, Bakony, Balatonv.), DDt (Bakonyalja, Mecsekalja).
Pannóniai kékperjés láprét (Succiso-Molinietum hungaricae) nyár közepén, a jellemző buglyos szegfűvel (Dianthus superbus) és orvosi vérfűvel (Sanguisorba officinalis).
Kiszáradó kékperjés láprét (Succiso-Molinietum hungaricae) őszi képe virágzó kornistárniccsal (Gentiana pneumonanthe) és sok virágzó vérfűvel (Sanguisorba officinalis) és őszi oroszlánfoggal (Leontodon autumnalis).
Pannóniai kékperjés rét (Succiso-Molinietum hungaricae) a szunyoglábú bibircsvirág (Gymnadenia conopsea) tavaszi orchidea-virágzása idején.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave