Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Lythro salicariae-Filipenduletum ulmariae Borhidi 2001 (26. kép) (Fűzényes magaskórós)
Bas.: Filipendulo-Geranietum palustris typicum M. Kovács 1963. Bot. Közlem. 50: 160. Tab. 2. non W. Koch 1926.
Lythro salicariae-Filipenduletum ulmariae molinietosum hungaricae (M. Kovács 1963) Borhidi comb. nova. Bas.: Filipendulo Geranietum molinietosum M. Kovács 1963. Bot. Közlem. 50: 161. Tab. 3.
Lythro salicariae-Filipenduletum ulmariae aegopodietosum podagrariae (M. Kovács 1963) Borhidi comb. nova. Bas.: Filipendulo Geranietum aegopodietosum M. Kovács 1963. Bot. Közlem. 50: 163. Tab. 4.
Leginkább dombvidéki és Alföld peremi tájakon előforduló, magaskórós fajokból álló társulás, amely lápmedencék tavainak, láposodott morotváknak, valamint patakok és árkok partján szalagszerűen alakul ki. Termőhelyük nedves, tápanyagban gazdag, és egyaránt lehet meszes és savanyú talajú. Eredetileg nádasok és a patakot kísérő égeresek külső szegélytársulása lehetett. Gyakran a kivágott égeresek helyén találjuk kiterjedt állományait.
Nálunk leginkább a patakokat keskeny sávban kísérő állományok, amelyek szorosan érintkeznek mocsári, lápi vagy ligeterdei társulásokkal, amelyekkel nagy számban vannak közös fajaik.
A domináns fajok nagy termetű dudvásszárú évelők, kórójuk télen is jól látható. A felső lágyszárú-szint elérheti a 2 m-es magasságot, az alsó a 0,7 m-t, a mohaszint a sűrű gyepszint miatt szegényes vagy hiányzik.
Uralkodó faja a réti legyezőfű (Filipendula ulmaria), az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris) és a halovány aszat (Cirsium oleraceum). Ezek mellett állandó és tömegesebb elemei a nádasok (Lythrum salicaria, Phragmites communis, Lysimachia vulgaris, Calystegia sepium), magassás rétek (Carex acutiformis, C. gracilis), valamint a láp- és kaszálórétek (Cirsium rivulare, C. canum, Equisetum palustre, Sanguisorba officinalis, Scirpus sylvaticus, Galium palustre) fajai.
A társuláson belül Kovács M. nyomán három szubasszociációt különböztetünk meg, typicum, molinietosum hungaricae és aegopodietosum néven. A molinietosum szubasszociáció jelenti az átmenetet a valódi Filipendulo-Geranietum palustris felé, az aegopodietosum pedig az erdei magaskórós szegélytársulásokkal (Galio-Urticetea) mutat kapcsolatot.
Ezt az asszociációt el kellett különíteni a valódi Filipendulo-Geranietumtól, egyrészt a társulásalkotó Geranium palustre, másrészt a jellemző hegyvidéki és lápréti fajok hiánya miatt. Ezeket nálunk a nádasok, magassásosok és mocsárrétek fajai helyettesítik. Közép-Európában számos Filipenduletumot írtak le, közülük a Csehországból közölt és Ausztriában is gyakori Lysimachio vulgaris-Filipenduletum Bal.-Tul. 1978 áll legközelebb a hazai állományainkhoz.
A (Kis-A, D–T, Nyír), ÉK (gyakori), DK (Vértes, Bakony, Tapolcai-medence), NyDt (Őrség, Vas, Zala), DDt (Bakonyalja), N (Vend-v.).
Mocsári magaskórós (Lythro salicariae-Filipenduletum ulmariae) virágzó mocsári legyezőfűvel (Filipendula ulmaria), mocsári aszattal, (Cirsium palustre), linkával (Lysimachia vulgaris) és réti füzénnyel (Lythrum salicaria).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave