Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Nasturtio-Petasitetum hybridi (M. Kovács) Soó 1971 (Vízitormás acsalapus)
Bas.: Geranio-Filipenduletum Koch petasitetosum hybridi Knapp 1945 sensu M. Kovács 1960 Annal. Biol. Tihany, 27: 79–82. Tab. 2. Holotípus: felv. Nr. 35. hoc loco.
Hegy- és dombvidékek peremén, meszes forrásgyepek lefolyói mentén kialakuló, tápanyagban és mészben gazdag talajokon, néha egykori fűzbozótok helyén megjelenő háromszintű társulás. Felső, árnyékoló szintjét a vörös acsalapu (Petasites hybridus) alkotja, amelybe csak szálanként elegyednek magasabb növények, mint az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), a nagy szittyó (Juncus subnodulosus), a csermelyaszat (Cirsium rivulare), az óriás zsurló (Equisetum telmateja), a sovány perje (Poa trivialis) és a pelyhes selyemperje (Holcus lanatus). A második, szintén jól záródó szintet a vízitorma (Nasturtium officinale = Rorippa nasturtium-aquaticum), a keskenylevelű békakorsó (Berula erecta), a pikkelyes sás (Carex lepidocarpa), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia) és a vízi menta (Mentha aquatica) alkotják. Fejlett mohaszintjében részben forrásgyep-mohákat (Cratoneurum filicinum, Calliergon cuspidatum), részben vízi mohákat (Pellia endiviaefolia, Eurhynchium rusciforme) találunk. A társulás érdekessége, hogy egyszikű növények alig fordulnak elő benne. Cönológiai hovatartozását inkább megjelenése, mint összetétele alapján határozhatjuk meg, tekintettel arra, hogy szinte egyenlő arányban találunk benne Filipendulo-Petasition-, Cratoneurion- és Nasturtio-Veronicion- fajokat, valamint láp- és mocsárréti elemeket.
DK (Balatonv.), DDt (Zala-Somogy).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave