Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Aconitetum gracilis (Zólyomi 1934) Soó 1964 nom. nud. (Sisakvirágos)
A hazai irodalmi adatok alapján valószínűsíthető társulás, amelynek állományai az Északi-középhegység mészkőplatóinak töbreiben, a víznyelők északi, meredek (40–50 fokos) lejtőin fordulnak elő, ahol a hőmérsékleti inverzió következtében nyáron is hűvös-párás a levegő, télen tartós a hótakaró. Dealpin jellegű reliktum fajok jellemzik, amelyek a mészkősziklagyepek hazai fajaival együtt fordulnak elő. Rokon – de nem azonosítható – az Alpok–Kárpátok alhavasi–havasi magaskórós (Mulgedio-Aconitetea, Adenostylion) társulásaival. Az említett mészkőplatók töbreinek a talaja agyagos, pH-értéke az enyhén savanyútól a bázikusig terjed.
A kb. 1 m magas fajokból álló, 60–80%-os borítású lágyszárú szint növényei közé gyakran keverednek cserje fajok (kb. 50%-os borításig), mohaszintje is hasonlóan fejlett.
A társulás domináns faja a karcsú sisakvirág (Aconitum variegatum subsp. gracile), jellemző kísérők a réti legyezőfű (Filipendula ulmaria), a szibériai nőszirom (Iris sibirica), a nagy csalán (Urtica dioica), a bozontos kutyatej (Euphorbia villosa), a borzas imola (Centaurea indurata), a fürtös zanót (Cytisus nigricans), a csengettyűvirág (Adenophora liliifolia), a közönséges aranyvessző (Solidago virga-aurea), a mezei aggófű (Senecio integrifolius), a kenyérbélcickafark (Achillea ptarmica), a tarka és az erdei nádtippan (Calamagrostis varia, C. arundinacea). A mohapárnákat számos faj, köztük a Campylium chrysophyllum, Pleurozium schreberi, Plagiochila asplenoides és Hylocomium splendens alkotja.
ÉK (Bükk, Tornai-hg.), N (Kőszegpaty).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave