Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Iridetum sibiricae Philippi 1960 (Szibériai nőszirmos)
Szerkezetileg a magaskóróshoz hasonló, valójában a magassásosok (Magnocaricion) és a láprétek (Molinion) átmeneti zónáiban kialakuló, viszonylag kevéssé ismert és kutatott társulás, amely hegy- és dombvidéki, valamint Alföld-peremi lápmedencékben jelenik meg. Az erős kúszó rizómákkal rendelkező szibériai nőszirom részben kiszáradó kékperjés állományok csökkent konkurenciájú szegélyzónáiban (pl. Káli-medence), részben sokkal nedvesebb körülmények között, magassásosokkal érintkezve (Pellérd) alkot nagyobb állományokat, amelyhez viszonylag kevés kísérő faj képes társulni. E kettősség miatt a társulás megítélése és szüntaxonómiai hovatartozása vitatott. Korneck (1962) a Molinionba sorolja, Oberdorfer (1983) a nálunk hiányzó Cnidionba, de felveti annak lehetőségét is, hogy az Iris sibirica viszonylag széles ökológiája miatt állományai nem tekinthetők asszociációknak.
Tömött gyepű, két lágyszárú-szintű (felső szint –100 cm, alsó szint –30 cm magas) és ritkás mohaszintű társulás.
Nálunk a domináns szibériai nőszirom (Iris sibirica) mellett jellemző az ördögharaptafű (Succisa pratensis), az őszi vérfű (Sanguisorba officinalis), a csengettyűvirág (Adenophora liliifolia), a magas útifű (Plantago altissima), a réti kardvirág (Gladiolus imbricatus), a kornistárnics (Gentiana pneumonanthe), az osztrák tárnicska (Gentianella austriaca), a széleslevelű ujjaskosbor (Dactylorhiza majalis), a kígyónyelv (Ophioglossum vulgatum), és gyakori moha a Calliergonella cuspidata.
Ilyen jellegű állományokat jeleztek a következő helyekről: ÉK (Zempléni-hg: Bózsva-völgy, Gyertyánkúti-rétek), DK (Balatonv.: Káli-medence), A (Szigetköz: Szőgye), Nyír (Bátorliget, Nyírábrány, Vámospércs melletti Jónás-rész), DDt (Pécsi-síkság: Pellérd).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave