Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Angelico-Cirsietum oleracei Tx. 1937 (Patak menti magaskórós)
Hegyvidéki, hegylábi és dombvidéki patakok mentén elég gyakran kialakuló szalagszerű társulás, amelyben magas termetű, dudvásszárú, dús vagy nagy levélzetű, évelő lágyszárúak uralkodnak. Állományai szorosan az égerligetekhez simulnak, forrásos helyeken önálló, nagyobb foltokat alkotnak. Termőhelyei a semleges vagy bázikus, oxigénben gazdag vizű patakok időnként elárasztott vagy vizenyős árterei, ahol többnyire homokos vagy finom kavicsos üledékek, ritkábban mohatőzeges réti talajok képződtek. 1–2 m magas, évelő kétszikű lágyszárúakból álló buja növényállományok, amelyek feltűnő tájképi elemként jelennek meg a csörgedező patakok szüremlő vizű árterein. Többnyire a magas termetű aszatfajok állományai dominálnak benne.
Domináns és jellemző fajok az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), a podagrafű (Aegopodium podagraria), a halovány és a csermelyaszat (Cirsium oleraceum, C. rivulare), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris), a fűszeres baraboly (Chaerophyllum aromaticum), a borzas füzike (Epilobium hirsutum), a lómenta (Mentha longifolia), a gyepes sédkender (Eupatorium cannabinum) és a mohák (Pellia endiviifolia, Cratoneuron filicinum, Platyhypnidium riparioides, Calliergonella cuspidata). Helyenként védett ritkaságok (pl. Trollius europaeus, Doronicum austriacum, Telekia speciosa, Senecio rivularis, Cicuta virosa) is előfordulnak, de szinte minden faja eredeti, érintetlen állapotokra utal!
A (D–T köze: Ócsa?), ÉK (Zempléni-hg., Tornai-hg., Cserehát, Bükk, Mátra, Cserhát, Gödöllői-dv., Börzsöny), DK (Visegrádi-hg., Bakony, Balatonv.: Aszófő, Örvényes), NyDt (Vas, Őrség), DDt (Zselic, Mecsek), N (Sopron, Vend-v.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave