Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Agrostio-Deschampsietum caespitosae Ujvárosi 1947 (Sédbúzás mocsárrét)
Magas termetű (kb. 1 m-ig) fajokból álló, zárt gyepű mocsárrét, amely a síkságtól a hegyvidékig minden régióban megtalálható a nagy és kis vízfolyások árterein, többnyire vizenyős hordalék- és réti talajokon, melyek kémhatása az enyhén savanyútól az enyhén lúgosig terjedhet.
Jellegzetes elemei az uralkodó gyepes sédbúza (Deschampsia caespitosa) sűrű zsombékjai, amelyek elérik az 50 cm magasságot és a 30 cm szélességet. E faj erős, kiemelkedő erezetű, merev, érdes levélzetéről vegetatív állapotban is könnyen felismerhető. Mellette kodomináns lehet a fehér tippan (Agrostis stolonifera), állandó és jellemző fajok a kúszó és réti a boglárka (Ranunculus repens, R. acris), a magas útifű (Plantago altissima), a fűzlevelű peremizs (Inula salicina), a réti sás, muharsás, rókasás (Carex distans, C. panicea, C. vulpina), a pelyhes selyemperje (Holcus lanatus) és helyenként a nyári tőzike (Leucojum aestivum).
Bár korábban dunántúli mocsárrétnek tekintették (pl. Soó 1964), ahol valóban a leggyakoribb, a megfelelő termőhelyen kisebb-nagyobb foltokban az ország egész területén előfordul: M.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave