Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Carici vulpinae-Alopecuretum pratensis (Máthé & Kovács M. 1967) Soó 1971 corr. Borhidi 1996 (Ecsetpázsitos mocsárrét)
Az Alföld jellemző mocsárrétje, amelynek állományai különösen a nagyobb folyók árterein, a magassásrétek és a mocsárrétek határán alakulnak ki mint a feltöltődés viszonylag tartós stádiumai. Többnyire az árterek nedvesebb részein, vályogos-agyagos üledékek váz- és réti talajain tenyésznek, de előfordulhatnak az Északi-középhegység szélesebb völgyeiben is.
Igen közel áll hozzá, sőt talán vele azonos a bécsi medencéből leírt, Magnocaricion-elemekben szegényebb Ranunculo repentis-Alopecuretum pratensis Ellmauer 1993.
Az ecsetpázsit (Alopecurus pratensis) gyakran sűrű, az 1 m-t is meghaladó hamvaszöld gyepjében különösen szembetűnőek (pl. május–júniusban) a boglárkák, a réti és a béka boglárka (Ranunculus acris, R. flammula), a szarvaskerep (Lotus corniculatus) és a réti lednek (Lathyrus pratensis) élénksárga, valamint a réti kakukkszegfű (Lychnis flos-cuculi) halványbíbor színfoltjai.
További gyakori kísérő fajok a borzas, a mocsári és a bókoló sás (Carex hirta, C. acutiformis, C. melanostachya), a réti perje (Poa pratensis és subsp. angustifolia), a vékonyzab (Ventenata dubia), a réti here (Trifolium pratense) és a festő zsoltina (Serratula tinctoria). A mohák közül szinte mindig jelen van a Drepanocladus aduncus. A legeltetés hatására jelentékeny szerephez jut a sovány vagy veresnadrágcsenkesz (Festuca pseudovina). Védett fajok a mocsári kosbor (Orchis laxiflora subsp. elegans), a nyári tőzike (Leucojum aestivum) és a mocsári lednek (Lathyrus palustris)!
A (Kis-A, Mezőföld, D–T, Duna-, Tisza-, Körösök-völgye, Dráva-völgy, Nyír), ÉK (Nógrád–Cserhát, Gödöllői-dv.), Dt (Vas, Zala, Somogy, Baranya).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave