Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Agrostetum albae Ujvárosi 1941 (Fehér tippanos mocsárrét)
Syn.: Agrostio-Poetum trivialis Soó 1938 (2b. §, 36. §), Caricetum distantis samicum Soó 1938 (14. §, 36. §).
Főleg az Alföld ártéri laposainak jellemző gyakori társulása, amely többnyire zátonyok nyers hordalékán, nedves öntés-, vagy réti talajokon fejlődik ki, amelyek kémhatása az enyhén savanyútól az enyhén lúgosig terjedhet. Ritkábban előfordulhat hegy- és dombvidékeinken is. Egyenletes zártságú, az ecsetpázsitos rétnél alacsonyabb, többnyire lágyabb alj- és szálfüvekből álló gyep.
A domináns fehér tippan (Agrostis stolonifera) mellett a sovány és a réti perje (Poa trivialis, P. pratensis), a mocsári ecsetpázsit (Alopecurus aequalis) és a réti szittyó (Juncus compressus) a leggyakoribb kísérők.
A gyakori, de kisebb-nagyobb foltokban a megfelelő termőhelyeken M.
2. Agrostio-Phalaridetum (Ujvárosi 1947) Soó 1971 (Pántlikafüves mocsárrét)
Tavak, holtágak, csatornák vizes talajú partjain, vizenyős talajon kialakuló, viszonylag ritka társulás, amelynek kis kiterjedésű állományai domb- és hegyvidékeinken, főleg a Dunántúlon fordulnak elő.
A társulás képét a nádra emlékeztető megjelenésű, magas termetű pántlikafű (Phalaris arundinacea) határozza meg, amelynek gyakran elegyetlen állományai 1,5–2 m magasra is megnőnek.
A két domináns faj mellett a négyélű füzény (Epilobium tetragonum), a nádképű csenkesz (Festuca arundinacea), a csikorgófű (Gratiola officinalis) és a mocsári csillaghúr (Stellaria palustris) fordulhat elő nagyobb állandósággal.
Eddigi adatai: A (Kis-A: Szigetköz), ÉK (Nógrád), Dt (Vas, Zala), de bizonyára másutt is.
3. Cirsio cani-Festucetum pratensis Májovsky & Ružičková 1975 (28. kép) (Csenkeszes nedves kaszálórét)
Leggyakoribb volt az alföldi homokhátakon, de az utóbbi évtizedekben erősen megfogyatkozott. A Közép-hegységben és a Dunántúlon ritka. A természetes gyepekhez ez áll a legközelebb, azaz a fajokban leggazdagabb, legszebb és a legtöbb védett fajt őrző mocsárréttársulás.
Leginkább az árterek és a nedves medencék homok-vályog üledékén fordul elő. Talaja üde réti talaj, de az előzőekénél szárazabb, enyhén savanyú–enyhén lúgos pH-értékkel.
Szál- és aljfüvek, sások és színes virágú évelő kétszikűek uralják. Gyepje felső és alsó lágyszárú szintből (–100 cm, –50 cm), valamint mohaszintből áll.
Domináns és jellemző fajai a réti csenkesz (Festuca pratensis) mellett a réti és a sovány perje (Poa pratensis, P. trivialis), a csomós ebír (Dactylis glomerata), a bókoló rozsnok (Bromus commutatus), a lágyperje (Holcus lanatus), a réti sóska (Rumex acetosa), a réti margitvirág (Chrysanthemum leucanthemum) és a szürke aszat (Cirsium canum). Védett fajai lehetnek a kenyérbélcickafark (Achillea ptarmica), a mocsári kosbor (Orchis laxiflora), a hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza incarnata), a bangófajok (Ophrys spp.) és a nőszirmok (Iris sibirica, I. spuria).
A (Kis-A, Mezőföld, D–T, Tt, Nyír, Drávasík), ÉK (Tornai-hg., Cserehát, Cserhát, Gödöllői-dv.), DK (Naszály), NyDt (Vas, Zala), DDt (Somogy, Baranya).
Virágokban gazdag csenkeszes nedves kaszálórét (Cirsio cani-Festucetum pratensis), amely láprét kiszáradása során keletkezett a Káli-medencében.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave