Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Alopecuro-Arrhenatheretum (Máthé & Kovács 1960) Soó 1971 (29. kép) (Ecsetpázsitos franciaperjerét)
Középhegységi és dombvidéki, nedves, völgyi kaszálórétek, amelyek többnyire nedves ártéri hordaléktalajon vagy humuszos réti talajokon alakulnak ki.
Szerkezetét a szálfüvek alkotta felső (100–120 cm), és az aljfüvekből álló alsó (40–70 cm) gyepszint alakítja ki, amelyhez mohaszint is társul. A két társulásalkotó faj (francia perje és ecsetpázsit) zárt gyepjét sok szép – fentebb felsorolt – kaszálóréti virág tarkítja. Jellemzőek köztük a nedves réteknek itt is tömegesen megjelenő fajai, mint a réti boglárka (Ranunculus acris), a csomós ebír (Dactylis glomerata), a szarvaskerep (Lotus corniculatus), a réti lednek (Lathyrus pratensis), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris) és a palástfüvek (Alchemilla vulgaris agg.).
A (Nyír: Bátorliget?), ÉK (Bükk, Mátra), DK (Bakonyalja), NyDt (Vas–Zala).
Franciaperjerét (Pastinaco-Arrhenatheretum) Zselickislak mellett, kissé degradált formában, amelyet a murok (Daucus carota), továbbá a réti peremizs (Inula britannica) és a réti bolhafű (Pulicaria dysenterica) jelez.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave