Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Anthyllido-Festucetum rubrae (Máthé & Kovács 1960) Soó 1971 (30. kép) (Verescsenkeszrét)
Középhegységi üde kaszálórét-társulás, amely a gyertyános-tölgyes és a bükkös öv tisztásain és irtásain alakul ki, főleg északias és délies kitettségben. Meszes és szilikátos kőzeteken egyaránt előfordul, többnyire barna erdőtalajon, ritkábban rendzinán vagy erubázon, többnyire gyengén savanyútól gyengén bázikus kémhatásúig, üdétől az enyhén szárazig terjedő termőhelyeken.
Szemet gyönyörködtető, virágokban gazdag hegyi kaszálórét, az előzőeknél kissé alacsonyabb gyeppel, amelynek felső szálfűszintje mintegy 70–90 cm, az alsó aljfűszintje 20–30 cm magas, amelyet fejlett mohaszint egészít ki.
Jellemző fajai a veres csenkesz (Festuca rubra), a magyar nyúlhere (Anthyllis vulneraria subsp. polyphylla), a hegyi kakukkfű (Thymus pulegioides), a közönséges napvirág (Helianthemum ovatum) és a szúnyoglábú bibircsvirág (Gymnadenia conopsea). Állandó és domináns fajok a réti útifű (Plantago media), a csörgő kakascímer (Rhinanthus minor), a réti here (Trifolium pratense), a tavaszi kankalin (Primula veris), a tejoltó galaj (Galium verum), a mezei perjeszittyó (Luzula campestris), a szarvaskerep (Lotus corniculatus), az illatos borjúpázsit (Anthoxanthum odoratum), a rezgőfű (Briza media) és a hasznos földi tömjén (Pimpinella saxifraga). Az üdébb változatban tömeges pl. a réti boglárka (Ranunculus acris), a fehér here (Trifolium repens), a szárazabban a fogtekercs (Danthonia alpina), a gamandor (Teucrium chamaedrys) és a mezei here (Trifolium campestre). Helyenként a taréjos cincor (Cynosurus cristatus) is előfordul. Ritkább, védett fajok a gömbös kosbor (Traunsteinera globosa), a szártalan bábakalács (Carlina acaulis), a tárnicsok (Gentiana cruciata, Gentianella livonica, G. ciliata), a palástfüvek (Alchemilla spp.) és a Janka-tarsóka (Thlaspi jankae). Jellemző néhány xero-mezofiton moha, mint az Abietinella abietina és a Camptothecium lutescens előfordulása is.
ÉK (gyakori), DK (elég gyakori), NyDt (Vas, Zala), DDt (Zselic).
Verescsenkeszrét (Anthyllido-Festucetum rubrae) francia perjével (Arrhenatherum elatius) koloncos legyezőfűvel (Filipendula vulgaris) és bérci herével (Trifolium alpestre) a Bükk-fennsíkon.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave