Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Lolio-Cynosuretum Tx. 1937 (Angolperjés rét-legelő)
Nyugat- és Közép-Európa legelterjedtebb és gazdaságilag legfontosabb zöldlegelő-társulása, amely a sík- és dombvidékeken elterjedt. Nálunk a középhegységek alacsonyabb régióiban az extrazonális üde lomberdők irtásrétjein, a kaszálórétek rendszeres legeltetése során alakul ki, és tartós legeltetésre válik önálló társulássá. Az eredeti rétfajok rovására egyre több bolygatást tűrő faj szaporodik el.
Jellemző fajai a domináns angol perje (Lolium perenne), amely mellé szálanként vagy kisebb csoportokban a cincor (Cynosurus cristatus) társul, de előfordulnak több kodomináns elemből álló állományok is. További uralkodó és konstans fajok a réti csenkesz (Festuca pratensis), a réti és a sovány perje (Poa pratensis és P. trivialis), a közönséges cickafark (Achillea millefolium), a százszorszép (Bellis perennis), a kerek repkény (Glechoma hederacea), a közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris), a pitypang (Taraxacum officinale), a réti és a kúszó boglárka (Ranunculus acris és R. repens), az ösztörűs és a kakukkveronika (Veronica chamaedrys és V. serpylli-folia). Helyenként a sugártalan székfű (Matricaria discoidea), a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris) és a fehér here (Trifolium repens), amelyek növekvő tömege jelzi a fokozódó degradációt, amellyel fordított arányban csökken az eredeti rétfajok száma.
ÉK (Zempléni-hg., Tornai-hg., Bükk, Mátra, Cserhát, Börzsöny), DK (Visegrádi-hg., Pilis, Bakony), NyDt (Vas, Zala), DDt (Somogy, Baranya).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave