Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Festuco commutatae-Cynosuretum R. Tx. ex Büker 1942 (Vörös csenkeszes rét-legelő)
Hegyvidéki rét-legelők, nálunk többnyire a Középhegység csapadékos, hűvös mezoklímájú vidékein, a bükkös öv legeltetett irtásrétjein előforduló társulás, amelyet sovány zöldlegelőnek is neveznek. Állományai különféle alapkőzeten, többnyire enyhén savanyú, de szerves anyagokban gazdagabb, réti talajokon, közepes talajnedvesség mellett alakulnak ki. A talaj a taposástól tömött, levegőhiányos, s ezért benne az anaerob dinamika kerül túlsúlyba. Inkább gyep, mint rét jellegű társulás. A tápdúsabb talajon zárt gyepű, haragoszöld foltként messziről felismerhető.
Domináns fajai a veres csenkesz (Festuca rubra) és a cincor (Cynosurus cristatus), jellemző fajok a rezgőfű (Briza media), a cérnatippan (Agrostis capillaris), a szártalan bábakalács (Carlina acaulis), a réti és az orvosi szemvidító (Euphrasia kerneri, E. rostkoviana), a kacuros véres lapu (Hypochoeris radicata), a borzas, a mirigyes és a balkáni kakascímer (Rhinanthus alectorolophus, Rh. rumelicus, Rh. wagneri), a háromfogfű (Danthonia decumbens), a palástfüvek (Alchemilla spp.), keleten a piros kígyószisz (Echium maculatum). A túllegeltetés hatására itt is legelőgyomok és szőrfű (Nardus stricta) szaporodhat el, ami a társulást a sovány legelők és szőrfűgyepek irányában alakítja át.
ÉK (Zempléni-hg., Tornai-hg., Bükk, Mátra, Cserhát, Börzsöny), DK (Visegrádi-hg., Pilis), NyDt (Vas, Zala).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave